Очакван старт на новата уредба: след 15. 07. 2025 г.
Публикувани са (бр. 44 на Държавен вестник) промени в Закона за енергетиката, с които се поставя рамката на правилата, по които ще се доставя електроенергия за битовите абонати.
Новите положения (накратко):
Вариант 1. Битовите потребители ще могат да сключват договори за доставка на електрическа енергия на ниско напрежение, при свободно договаряне с доставчици.
Вариант 2. Те ще могат да продължат да ползват електрическа енергия и без да са сключили договор при свободно договаряне. В този случай доставчик ще им бъде енергийното предприятие, което има лиценз за такива продажби (което и до сега им доставя електроенергия). В този случай, цената на електроенергията ще е регулирана от КЕВР. Ако регулираната цена не е достатъчна, за да се покрие цената на доставчика, разликата ще се плаща към доставчика не от битовия потребител, а от фонд, създаден със Закона за енергетиката.
Новите положения (подробно):
1. След отварянето на пазара на електрическа енергия за битови клиенти, сделки ще може да се сключват:
1.1. по цените за битови клиенти, определени от КЕВР (базова + компонента - виж по-долу), или
1.2. по свободно договорени цени между битов клиент и търговец на електроенергия;
1.3. на борсов пазар, както и
1.4. на балансиращ пазар на електрическа енергия.
2. Доставчикът на електроенергия ниско напрежение за битови потребители, лицензиран за определена територия, е задължен да ги снабдява (по цената, равна на сбора между базовата и компонентата), ако битовият потребител не се снабдява по друг начин (чрез договаряне с търговци на електрическа енергия на свободен пазар).
3. Битови клиенти ще могат да се снабдяват с електроенергия чрез договор с доставчик на свободния пазар (по договорена цена), или от доставчика, лицензиран за съответната територия (по цената, равна на сбора между базовата и компонентата).
4. КЕВР ще регулира цените на електроенергията към битови клиенти, които нямат договор с доставчик на свободния пазар. КЕВР в този случай, ще определя базова стойност на електрическа енергия за 1 MWh, която битовият краен клиент следва да заплаща, както и ще определя компонента от цената на доставчика на електрическа енергия на битови крайни клиенти.
5. КЕВР ще определя ежеседмични компенсации за доставчиците на електроенергия към битови клиенти, за покриване на разликите между цените, които тези клиенти заплащат в случаите по т.4 по-горе и цените, които доставчиците имат право да получат за доставяната енергия. Това предполага, че освобождаването на цените на битовия пазар няма да е “шоково,” както беше за бизнеса, преди няколко години.
6. Ако битовият клиент няма договор с доставчик от свободния пазар, той ще ползва енергия, доставяна от лицензирания (за неговия район) доставчик и ще заплаща цена, представляваща сума от базовата стойност, определена от КЕВР (първи ценови елемент), и ценова компонента, определена от КЕВР (втори ценови елемент).
7. Цената на доставчика на електрическа енергия, която той има право да получи в случаите на предходната т.6, е сумата от т.нар. “среднопретеглена цена” (която се изчислява по начин, определен в същия закон, свързана е с разходите на доставчика на електроенергия, и НЕ се определя от КЕВР, а от разпоредбите на закона), и ценовата компонента, определена от КЕВР.
8. Компенсациите, които КЕВР ще определя, се изчисляват като разлика между “базовата стойност”, определена от КЕВР за битовите потребители, и “среднопретеглената цена” на електроенергията, доставяна от енергийно предприятие към битови клиенти. Т.е. базовата стойност на електроенергията, която битовите потребители ще плащат, ще е по-ниска от среднопретеглената цена, която доставчиците на електроенергия ще събират, като тази разлика ще бъде компенсирана в полза на доставчиците, за да може те да получават цената си, а битовите потребители да не я плащат в пълен размер. Вторият ценови елемент: ценовата компонента, която битовите потребители ще плащат, ще е равна по размер на ценовата компонента, която доставчиците ще имат право да получават.
9. Базовата стойност (първият ценови компонент) ще може да се определя от показатели, като часови, сезонни и други подобни.
10. Компенсациите на ценовите разлики ще се плащат на доставчиците на електроенергия за битови потребители, от Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Статутът и функциите на Фонда са определени в Закона за енергетиката (виж https://www.fses.bg/ ). Компенсациите, получени при доставчика, ще бъдат отразявани във фактурите, за информация на битовите потребители.
11. Доставчици, снабдяващи над 10 000 битови клиента, ще могат да купуват електроенергия от борсата, чрез специални механизми за дългосрочни продукти (като например продукти, които не са с фиксирано крайно количество на доставената електрическа енергия). Този минимален праг не се прилага за заварените към този момент (30.05.2025 г.) лицензирани доставчици.