Процес. Даден е ход по същество. Съдията изслушва пледоарията на адвоката на ищеца и кимва замислено:
- Прав си!
После говори адвокатът на ответника. Пледоарията му е дълга и убедителна. Съдията изслушва и него и отново кимва:
- Прав си!
Съдебният секретар, усетил конфузната ситуация, прошепва на съдията:
- Господин съдия, това е съдебен спор - не може и двамата да са прави!...
Съдията мисли, мисли и накрая казва:
- И ти си прав! *** (Това е илюстрация на работната среда на адвоката).
Какво НЕ МОЖЕ адвокатът?
Да Ви гарантира резултат от работата си. Никой адвокат не може да бъде 100 % сигурен какво ще реши администраторът или магистратът* по Вашия конкретен случай. По тази причина никой адвокат НЕ БИВА да Ви обещава (да Ви гарантира) определен резултат. Можете да се доверите на адвокат, който Ви гарантира конкретен резултат, точно толкова, колкото на рибар, който Ви обещава че ще улови за Вас 20 кг. шаран от язовира до довечера.
Защо тогава изобщо да се ползват адвокатски услуги?
Защото с квалифицирана правна помощ шансът Ви да постигнете успех (при това с по-малък разход на време и средства), се увеличава значително.
Защо един лист, написан от адвокат, може да Ви струва 100 или 1000 лв.?
Не само защото с този лист може да си спестите, или да спечелите 10 000, или 100 000 лв. Не само защото „такъв е минималният адвокатски хонорар”. А защото „съчиняването” на този лист може да коства много часове (понякога на много дни) задълбочена квалифицирана работа на един, нерядко-на няколко души. И защото с по-голямата част от парите, които адвокатът получава, той покрива разходи за офис (за да поддържа място, където да Ви е по-удобно и комфортно да бъдете обслужени), за техника (за да се спестява време за неквалифицирана техническа работа и за да бъдете по-бързо обслужени без компромиси с качеството на услугата), за заплати и осигуровки на адвокатски сътрудници (които вместо Вас могат да свършат голяма част от Вашата работа), за автомобил (за да може адвокатът да идва при Вас без Вие да губите времето си и да се отделяте от работата си), за професионална квалификация (за да Ви предоставя по-верни и по-адекватни съвети и отговори и да увеличи шансовете за резултат във Ваша полза), и за-макар да не Ви се вярва-за своите задължителни данъци, осигуровки и застраховки, които не са незначителни.
Какво може да направи за Вас адвокатът?
Да „ лекува” проблемите Ви. Да Ви „ охранява” от бъдещите проблеми.
Да бъде „ръжен, с който вадите кестените от огъня”.
Да преведе за Вас на разбираем език това, което администраторът или магистратът казват или искат, както и да преведе на администратора или на магистрата това, което Вие искате, по начин, по който Вие не бихте могли да направите.
Да Ви спести време, здраве и нерви, като похаби своите.
Да Ви подскаже (често-без да иска и да разбере) гениалното решение, което толкова сте търсили.
Най-малкото, което адвокатът прави за Вас е, да Ви помага да стигате по-бързо до най-доброто (за Вас) решение. Но
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ!
Адвокатът не може, не трябва и няма право да решава вместо Вас! Работата му е да Ви предлага, да Ви разяснява, и след като ВИЕ РЕШИТЕ и му възложите-да действа.
Основната работа на адвоката НЕ Е да води съдебни дела.
В съда проблемите се решават, но не както Вие (или както адвоката) искате, а както съдът прецени. Понякога преценката на съда съвпада с Вашето желание, понякога-не. Понякога преценката на съда съответства на доказателствата и е съобразена със закона, понякога - не. Съдът се състои от хора, които грешат не по-рядко и не по-леко от Вас. Ако преценката на съда Ви допадне, причината за това съвсем не е гениалната работа на адвоката. Съдът решава и преценява всичко. Ролята на адвоката е (поне според правилата на българското съдопроизводство) по-скоро да подпомогне съда да мотивира решението си, отколкото да го подтикне към определено решение. Адвокатът може да представи доказателства и да развие блестяща теза, но (в България-все още, за сега) съдът решава всичко по своя преценка и убеждение, често пъти въпреки някои доказателства и становища.
По тази причина ако адвокатът „играе за Вашия отбор”, би следвало да Ви вкара в съда като последна и неизбежна възможност. Ако прави обратното... може би действа с мотивите на лекар, който препоръчва на пациентите си не съвсем подходящите лекарства, и не съвсем подходящия начин на живот..., за да може да оздравяват по-трудно, да се разболяват по-често, той да ги лекува, а те да му плаща